|
|
|
|
MALY
Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Gorzów Wlkp
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Nie 13:44, 05 Mar 2006 Temat postu: |
|
|
AMSTAF
American Staffordshire Terrier - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny
Istnieją różne wersje dotyczące powstania rasy. Jedna z nich mówi, że rasa wywodzi się od bullterrierów, psów wyhodowanych do walki z bykami. AKC, a następnie FCI uznały rasę Staffordshire Terrier w 1936 roku. W 1972 roku nazwę zmieniono na American Staffordshire Terrier.
Użytkowość
- pies stróżujący lub pies do towarzystwa.
Temperament
American Staffordshire Terrier jest dynamicznym i energicznym zwierzęciem, stąd ma on dużą potrzebę ruchu. Jego żywotność bardzo przydaje się na wsi, gdzie oczyszcza on teren ze szkodników. Ułożenie tego silnego psa polega na podporządkowaniu go przewodnikowi od szczenięcia. Ma on skłonność do „bójek” ze względu na pierwotne przeznaczenie, toteż szczenięta należy od początku uczyć przyjaznych kontaktów z innymi psami. Amstafy kupione od rozsądnego hodowcy nie są agresywne. Są wspaniałymi stróżami, łączą w sobie siłę buldoga ze zwinnością teriera. Amstaf jest również inteligentnym i wiernym towarzyszem, natomiast jego dobry charakter sprawia, że jest on cenionym psem do towarzystwa.
Wygląd Ogólny: Powinien robić wrazenie psa o duzej sile w stosunku do swojego ciążaru i wzrostu. Pies mocny, umiesniony, a zarazem zwinny i elegancki w ruchu, czujny na sygnaly otoczenia. Powinien byc zwarty, o niezbyt dlugich konczynach, nie podkasany. Jego odwaga jest przyslowiowa.
Glowa: Sredniej dlugosci, dobrze wysklepiona. Czaszka szeroka. Wyraznie widoczne miesnie policzkowe. Stop wyraznie zaznaczony, uszy osadzone wysoko.
Uszy: Moga byc ciete lub nie. Preferowane sa uszy nie ciete, ktore powinny byc krotkie, zalamane w platek rozy, lub wysoko zalamane do przodu. Uszy wyraznie obwisle stanowia wade.
Oczy: Ciemne, okragle, gleboko osadzone, szeroko rozstawione. Wagrzyca na powiekach jest niedopuszczalna.
Kufa: Sredniej dlugosci, w czesci gornej zaokraglona, o linii wyraznie opadajacej pod oczami. Szczeki silnie zarysowane. Szczeka dolna powinna byc mocna, zdolna do silnego chwytu.
Wargi: Rowne i zwarte, bez odcinkow obwislych.
Uzebienie: Gorne siekacze dotykaja zewnetrznej powierzchni siekaczy dolnych.
Trufla: Zdecydowanie czarna.
Szyja: Ciezka, nieco wygieta, zwezajaca sie od lopatek ku nasadzie glowy. Sredniej dlugosci. Nie ma podgardla.
Tulow: Ramiona silne i umiesnione. Szeroki, ukosnie osadzone lopatki. Gorna linia: Grzbiet jest krotki, nieznacznie od klebu ku zadowi. Zad krotki, lagodnie opadajacy do nasady ogona. Ledzwie lekko wysklepione.
Klatka Piersiowa: Zebra dobrze wysklepione, szerokie i plaskie, dobrze zwiazane miedzy soba. Konczyny przednie rozstawione, aby umozliwic rozwoj szerokiej i glebokiej klatki piersiowej.
Ogon: Stosunkowo krotki w proporcji do rozmiarow psa, nisko osadzony, wyraznie zwezajacy sie ku cienkiemu wierzcholkowi. Nie zawieniety, nie powinien byc noszony powyzej grzbietu. Nigdy ciety
Konczyny
Konczyny Przednie: Proste, o silnym, zaokraglonym kosccu. Pionowe srodrecze. Brak najmniejszego wygiecia ku przodowi. Konczyny Tylne: Dobrze umiesnione, o wydluzonych stopniowo zwezajacych sie podudziach, nie wykrzywione ani do srodka, ani na zewnatrz. Lapy sredniej wielkosci, zwarte i dobrze wysklepione.
Ruchy: Elastyczne, bez kolysania sie, nie toczace. W klusie ruch symetryczny (nie skosny) .
Szata: Sierść krótka, przylegająca, twarda w dotyku i lśniąca.
Masc: Dopuszczalne wszelkie typy umaszczenia, jednolite, kolorowe, i laciate, choc umaszczenie jednolicie biale, z ponad 80% przewaga bieli, czarne podpalane brazem i watrobiane nie powinno znajdowac zbytniego uznania. Wady: Wszelkie odchylenia od cech charakterystycznych, opisanych we wzorcu, stanowia wade, ktora musi byc oceniona w zaleznosci od stopnia jej wystepowania. Trufla z wagorzyca; jasne oczy; wagrzyca na powiekach; ogon zbyt długi lub źle noszony ; przodozgryz lub tyłozgryz. Uwaga: Samce powinny miec oba normalnie wykształcone jądra w mosznie.
Wymiary
- wysokość w kłębie: pies 46 - 48 cm, suka 43 - 46cm
- waga powinna być proporcjonalna do wzrostu
Utrzymanie
Popularność w Polsce
American Staffordshire Terrier w Polsce pojawił się niedawno, na początku lat 90. Mimo tego, w szybkim czasie zdobył dużą popularność, co niestety spowodowało powstanie wielu pseudohodowli, sprzedających psy nierasowe jako amstaffy.
Ciekawostki
Często mylony z rasą American Pitbull Terrier. Błąd ten wynika z faktu, że w USA istnieją dwie organizacje kynologiczne, które uznają inne rasy. Pies może być rejestrowany podwójnie, jako AST i APBT, lub pojedynczo. Związek Kynologiczny w Polsce należy do FCI, która uznaje tylko American Staffordhire Terriera, tak więc pies zarejestrowany w ZKwP nie może być Pitbullem.
Post został pochwalony 0 razy
|
|